Opět na stupních vítězů. Komárková a Vašíček obhájili titul.

• Opět na stupních vítězů. Komárková a Vašíček obhájili titul.

21.03.2024 08:35
POZOR, POZOR, POZOR !!! START BLANENSKÉHO OTVÍRÁKU JIŽ V 17.45 HOD. POZOR,...
Číst dále...

05.03.2024 14:53
Na závod ve Veselici aktuálně 47 závodníků přihlášeno online. Kdo se přihlásí...

04.03.2024 20:00
V tomto duchu byl i zveřejněný článek upraven.

Rozjezd sezony v Rájci stál za to

2016 02 07 Rájec7. 2. 2016 – Rájec Nejhorší obavy pořadatelů a závodníků se naštěstí nenaplnily. Nepřišlo citelné ochlazení s přívaly sněhu ani vytrvalý déšť. Obě tyto varianty by totiž trasu závodu v Rájci změnily v běžecké peklo. Bylo příjemných 8 stupňů a průběhem dne se ukázalo i sluníčko. Z ohlasů běžců na novou trať lze říci jediné – buďto jí budete milovat nebo nenávidět. Jiná varianta zde není. Osobně věřím, že těch milovníků bude více.

Zatímco valná většina občanů Rájce, bydlící v okolí ulice Pionýrská, se teprve probouzela do sobotního rána, desítky chlapců a děvčat se již pilně rozcvičovali a chystali se na své závody. Starší žákyně a žáky čekalo 1.500 metrů a byla to trasa skutečně výživná. Když už si oddychli po prvním kopečku kousek za startem, tak je čekal další výživný kopec u dětského hřiště. Podobný profil měla trať i mladších žáků, jen trasa byla o 500 metrů kratší. Pavle Štoudkové z ASK Blanska však takový profil vůbec nevadil a s přehledem závod vyhrála.

O dalších 200 metrů měla trať kratší starší přípravka chlapců a dívek. O co však měla trať kratší, o to jich bylo v rozbězích více. Děvčat bylo 23 a chlapců 27. V případě dětských kategorií to byly nejpočetněji obsazené rozběhy. Mezi děvčaty byla nejlepší Anna Macharáčková z VSK Univerzita Brno a mezi chlapci Jan Koutný z AK Drnovice. Mladší přípravka měla trať v délce 600 metrů. Otočka na trati byla přímo na vrcholu velkého stoupání a tak si kluci a holky museli pořádně rozvrhnout síly. Do cíle jich totiž bylo třeba dost a dost. První místo mezi dívkami si vybojovala Žaneta Zádrapová z AC Moravská Slavia a mezi kluky Ondřej Koutný z AK Drnovice – zřejmě sourozenec vítěze starší přípravky.

A ti nejmenší síly poměřily na 200 metrové rovince. V jejich očích byla vidět chuť po vítězství, ale taktéž radost. Vždyť těm nejstarším bude letos maximálně 7 let. Byli mezi nimi však i prckové sotva čtyřletí. Na stupínek nejvyšší mezi kluky vystoupal Matouš Janáček z VSK Univerzita Brno a mezi děvčaty zvítězila Anna Valášková z AK Blansko Dvorská.

Než zcela proběhlo vyhlášení dětských kategorií, již se na trasu svého závodu vydali ženy, junioři a juniorky, dorostenci a dorostenky. Profil trati hned po startu napovídal, že to skutečně nebude procházka růžovým hájem. Natož pak úvozem, kterým se stoupalo nad místní hřbitov. Neodvažuji se spekulovat, zda volba trasy kolem této destinace, měla nějaký skrytý význam. Určitě ne. Jak závodníci vystoupali na horizont tak po pravé ruce měli krásný výhled na okolí Rájce, ale i nedaleké Blansko, případně Hořice. Tedy alespoň já jsem takový výhled měl. Závodníci nejspíš měli rudo před očima, tepovku na maximu a nohy jako z betonu. Po krátkém uvolnění čekala další perlička a to výběh kousek pod Holešín. Závodníci se podél lesa klikatili jako dlouhý pestrobarevný had. Trasa byla pěkně značená velkými dřevěnými kůly s barevnými fáborky. Připadal jsem si jak v Krkonoších, kde také podobné kůly vídáváme.

Náročnou pětikilometrovou trať stihli pod dvacet minut jen čtyři závodníci. Nejlepší mezi nimi byl Aleš Konečný – Masaryk Run, druhé místo celkově obsadil Daniel Kotyza – VSK Univerzita Brno (prvním rokem dorostenec) a na třetí místě byl Otakar Hirš z SK Žabovřesky Brno. Nejlepší ženě se povedlo čas stlačit těsně pod 21 minut (20:44) a byla to Lada Nováková z AK Olymp Brno, druhá skončila Patrícia Puklová a třetí byla Natalia Hiklová. Ve výsledkové listině se objevilo i jméno Martina Sáblíka z SK Ante Žďár nad Sázavou. Že by bratr či bratranec olympijské vítězky Martiny? Zeptáme se příště.

Prostor cíle ještě zcela neoschl od potu doběhnuvších závodníků z pěti kilometrů a už se tam tísnilo 273 mužů všech věkových kategorií. Ti nejlepší samozřejmě v přední linii. I oni si užili stoupání úvozem, pak chvilka klidu před bouří podél pole a pak výstup pekelným kopcem k Holešínu. Zde byl pestrobarevný had běžců ještě delší a roztrhat se ho snažila trojice – Jiří Čípa, Pavel Brlica a Daniel Orálek. Podařilo se jim to výtečně a ve stejném pořadí to skončilo i v cíli. Pouze Jiří Čípa však zaběhl čas pod 34 minut (33:52) a ustanovil tak rekordní čas nové trasy závodu. Tři nejlepší běžci okresu byli Tomáš Večeřa a Stanislav Široký – oba AK Blansko Dvorská a Hynek Dolák z Blanska.

Prvotní reakce na novou trať byly různé, ale obecně se spíše jednalo o reakce pozitivní. Třeba Milda Bajer si profil závodu vyloženě pochvaloval. „Bylo to super, jen to tam Jirko napiš“, říkal doslova. Reakce Standy Širokého však byla trošku jiná. „Bylo tam moc seběhů a mě to z kopce moc nejde“, řekl po závodě. Nevím, zda jsme se bavili o stejném závodě, ale i toto je názor. A co vy ostatní, jak se vám to líbilo? Klidně napište na naše fórum, budeme jen rádi. Vaše názory budeme tlumočit pořadatelům.

Další závod OBL nás čeká až 9. dubna na Hořicích. Už však vím o dalších dvou závodech, které se na okrese odehrají. Již brzy budeme informovat. Závody sice nejsou v termínovce, ale to vůbec nevadí.