Číst dále...

10.04.2024 12:48
Ahoj, tak nějak to mám i já. Většinou mám nějaký menší rozestup mezi hodinkami a...

10.04.2024 11:35
Ahoj, jsem na tom podobně. Ty časy nesedí, hodinky mně ukazují o 5 minut víc než...

I bez traťového rekordu přinesla Blanenská desítka parádní podívanou

10. 9. 2017 Blansko – V sobotu se v Blansku opět závodilo ve třech různých disciplínách – in-line brusle, koloběžky a běh a jak je již poslední dobou tradicí, tak Blanenská desítka nalákala stovky zájemců fyzické aktivity. Nevím, zda i v případě in-line bruslí a koloběžek, ale v případě běhu nabízí Blanenská desítka nejrovinatější silniční závod na 10 kilometrů. Na rozdíl od pražského večerního podniku rekord trati nepadl, ale i tak se bylo na co dívat a bylo komu fandit.

Od 14.00 hod. se na trasy jednotlivých závodů vydávali dětští závodníci a postupně vše směřovalo k hlavnímu závodu. Jako první zazněl startovní výstřel pro dívky a chlapce ročník narození 2002 – 2005. Čekalo je 1.500 metrů a v celkem větrném počasí to nebylo nic snadného. V čele se z počátku držel Samuel Marek z ACT leraK a Daniel Růža z ATK Šlapanice, ale vše závodníkům – chlapce nevyjímaje, vypálila rybník Pavla Štoudková z ASK Blansko. Kdo je znalý výsledků této závodnice, tak jistě překvapen nebyl. Pavla tak byla i nejlepší „okresní“ závodnicí.
Kategorie chlapců a dívek narozených v rozmezí let 2006 – 2007 si své síly poměřila na trati dlouhé 400 metrů. Tady se pro změnu v čele držely dvě dívky – Dominika Bezdíčková z ASK Blansko a Viktorie Křížová z Elite Sport Boskovice. Tady to byl boj až do cílové rovinky a nejlépe si vedla druhá jmenovaná, tedy Viktorie Křížová. Třetí mezi dívkami byla Martina Šamšulová, taktéž z Elite Sport Boskovice. Mezi chlapci byl nejlepší Richard Křivánek, taktéž člen boskovického atletického oddílu.
Pak ještě následovaly celkem čtyři rozběhy dětí ročníku 2008 a mladší. V těchto rozbězích bojovalo více jak 200 dětí. Podle slov ředitele závodu Tomáše Mokrého byl zájem podstatně větší, ale kapacita závodu není nafukovací. „Ve středu jsme museli vyhlásit, že přihlašování dětí v den závodu, už nebude možné“, doplnil ředitel. Celkový počet těchto malých závodníků se musel rozdělit na zmíněné čtyři rozběhy. Jinak by se kluci a holky dočista ušlapali. K drobným karambolům po startu sice došlo, ale nakonec se všichni dostali do cíle. A musím podotknout, že většina s úsměvem.
Po rodinném běhu, který nebyl o žádném velkém závodění, ale především o radosti z pohybu, se vše blížilo ke startu hlavního závodu. Dvě pětikilometrová kola čekala na 349 závodníků, kteří běželi celých 10 kilometrů. Na trať se však vydalo ještě 118 žen a mužů, kteří běželi štafetu 2 x 5 kilometrů. Start byl přesně v 15.00 hod. a již od prvních desítek metrů bylo zřejmé, kdo si brousí zuby na vítězství. Byl jím zahraniční závodník Saji Abdelkabir, který nakonec systémem start – cíl bral vítězství. Jeho čas 32:06 sice na rekord závodu nestačil, ale zejména při návratu do Blanska foukal silný protivítr, který závodníkům vůbec nepomáhal. Druhé místo vybojoval Jiří Čípa z týmu BehejBrno.com a třetí byl František Kubínek z Ekol teamu. Mezi ženami to bylo také jednoznačné. Loňská vítězka Tereza Jagošová (AC Moravská Slavia Brno) byla také na špici již od začátku. Ta však svůj loňský čas (41:23) vylepšila téměř o dvě minuty. Druhé místo patří Patricii Puklové z RUN & MUM v čase 40:40 a třetí místo vybojovala Lenka Kohnová z BehejBrno.com v čase 41:26.
Rekord závodu sice nepadl ani v ženské ani v mužské kategorii, ale nevadí. Kdo chtěl udělat něco pro své tělo, tak Blanenská desítka byla jistě vhodným řešením. Mraky, které se po obědě začaly honit po obloze, se téměř rozpustily. Sluníčko nebylo nijak silné a příjemně hřálo a kdo se při svém běžeckém výkonu řádně zapotil, tak toho ochladil svěží větřík. Tak uvidíme, jaká bude pátá Blanenská desítka příští rok.

Nás však čeká co nevidět další závod. V úterý 12. 9. se běží ze Skalního mlýna na Macochu a v sobotu 16. 9. se bude závodit ve Sloupě. A tady je to včetně dětských závodníků. Zejména ti ať vyrazí v sobotu do Sloupa, protože těch dětských závodů už do konce roku moc nebude a kdo chce získat alespoň bronzovou medaili v Žákovské lize Tajovských reality, má nejvyšší čas.